Students from 14 Maryland Counties and Baltimore City Win Awards at Maryland History Day

May 4, 2022

Nearly 500 middle and high school students presented their extensive historical research at the first in-person Maryland History Day State Contest in three years. The competition, held on April 30 at University of Maryland, Baltimore County (UMBC), is the culmination of a year-long program from Maryland Humanities. Last year, nearly 20,000 Maryland students participated at the school level.

Maryland History Day, produced by Maryland Humanities since 1999, sparks critical thinking and helps develop skills in research and analysis, writing, and public speaking. Working solo or in small groups, students create original documentary films, exhibits, performances, research papers, or websites exploring a historical topic of their choice on an annual theme, which this year is “Debate & Diplomacy in History: Successes, Failures, Consequences.” Maryland History Day is open to public, private, parochial, and homeschool students in grades 6 through 12.

Competitors at Maryland History Day have already won first or second place in their category at school and/or district levels. Students from thirteen counties and Baltimore City received special awards, designated for outstanding Maryland History Day projects that cover specific subjects.

Students from eight Maryland counties and Baltimore City will represent Maryland in the National History Day competition, where they will compete among an estimated 3,000 participants from across the country and beyond. National History Day, virtual this year, runs June 12–18.  Special Prize recipients and students who received first and second place were honored at a Virtual Awards Ceremony on May 1.

The national competition involves students from all 50 states plus the District of Columbia, Puerto Rico, Guam, American Samoa, and international schools in China, Korea, and South Asia. Maryland History Day is an affiliate of National History Day, a non-profit education organization that promotes an appreciation for historical research among middle and high school students through multiple annual programs, including the National History Day Contest.

*****

Maryland History Day Winners 2022


ALLEGANY COUNTY

Special Prize Winner:

Student:                   Liam Barnes

Award:                      Senator Thomas V. Mike Miller, Jr. Award for Excellence in Government History, Senior Division, sponsored by Maryland Humanities

Topic:                        The General Debate of The Chinese Exclusion Act of 1882
Category:                 Paper
School:                     Fort Hill High School
Teacher:                   Mark Malone


Maryland History Day
District Teacher of the Year:

Ryan Patterson, Mountain Ridge High School

 

ANNE ARUNDEL COUNTY

Advancers to National History Day:

Students:                 Addison Johns and Chloe Myers

Award:                      Senior Group Performance, First Place

Topic:                        Dr. Blackwell’s Fight to Become an Ambassador for Women in Medicine

School:                     Annapolis High School

Teacher:                  Jessica Pantazis

Students:                 Lucy Loughlin and Addie Twomey

Award:                      Junior Group Exhibit, Second Place

Topic:                        John F. Kennedy vs. Nikita Khrushchev: The Cuban Missile Crisis

School:                     Central Middle School
Teacher:                  Robert Scarborough

 

Special Prize Winners:

Student:                   Aleah Dinmore

Award:                      Eugene J. Becker Award for Excellence in Cybersecurity & Cryptology, Senior Division, sponsored by National Cryptologic Museum Foundation

Topic:                        Phishing for the Truth: The Budapest Convention on Cybercrime

Category:                 Senior Paper

School:                     Arundel High School
Teacher:                  Michael Yuscavage

Student:                   Jonah Kadlec

Award:                      Excellence in Maryland History, Junior Division, sponsored by the Maryland Center for History and Culture

Topic:                        Debate and Diplomacy: Chesapeake Bay Bridge
Category:                 Individual Documentary
School:                     St. Martin’s-in-the-Field Episcopal School
Teacher:                   Tracy Alexander

 

Maryland History Day Statewide High School Teacher of the Year:

Michael Yuscavage, Arundel High School

 

BALTIMORE CITY

Advancers to National History Day:
Students:                 Taylor Addison, Keith Ceruti, LaVonte’ Jackson, Arcana Thomas, and John Yuhas

Award:                      Senior Group Performance, Second Place

Topic:                        Power vs. Peace

School:                     Baltimore Polytechnic Institute

Teacher:                  Patrice Frasier

Student:                   Marshall Civin

Award:                      Junior Paper, First Place

Topic:                        Baltimore’s Ballpark Debates and Their Legacy: The Orioles’ Relocation from Memorial Stadium to

Camden Yards

School:                     Roland Park Elementary/Middle School
Teacher:                   Allisun Thompson

Student:                   Sarah Giroux
Award:                      Senior Individual Documentary, Second Place

Topic:                        The Revolt of the Good Guys: How Postal Workers Found Their Voice During the Great Postal Strike of 1970

School:                     The Bryn Mawr School
Teacher:                  Matthew Hetrick

Student:                   Sydney Sharp

Award:                      Junior Individual Performance, First Place

Topic:                        The Salem Witch Trials of 1692: How Superstition, Economic Instability, and Social Conflicts Fueled Violent Debates

School:                     Roland Park Elementary/Middle School
Teachers:                Allisun Thompson and Scott Williamson

Student:                   Abe Stolbach

Award:                      Junior Individual Website, Second Place

Topic:                        Power, Prejudice, and Paradise: Debate, Diplomacy, and the Annexation of Hawaiʻi

School:                     Thomas Johnson Elementary/Middle School
Teacher:                   Cathy Brock

 

Special Prize Winners:
Students:                 Bruce Abrams , Christian Brown, An’Jewel Bullock, Asia Burnham, and Ja’von Gill

Award:                      Excellence in African American History, Senior Division, sponsored by Maryland Commission on African American History and Culture

Topic:                        African American Hair: National History Day

Category:                 Group Documentary

School:                     Baltimore Polytechnic Institute

Teacher:                  Patrice Frasier

 

Student:                   Charlie Butler
Award:                      The Major General John E. Morrison Award for Excellence in STEM Education and Innovation,

Senior Division, sponsored by the National Cryptologic Museum Foundation

Topic:                        The Oil Crisis of 1973: How Diplomacy Was Able to End the Worst Oil Crisis of the 20th Century
Category:                 Individual Website
School:                     Mount Saint Joseph High School
Teacher:                   Ryan Folmer

Student:                   Bianca Crainiceanu

Award:                      Excellence in Historic Preservation, Junior Division, sponsored by Maryland Historical Trust

Topic:                        Makah Tribe’s Fight to Reclaim Their Whaling Tradition

Category:                 Individual Website

School:                     Roland Park Elementary/Middle School

Teacher:                   Allisun Thompson

Student:                   Noah Jacobson and Colin Lilley

Award:                      Excellence in the History of Science and Technology, sponsored by the University of Maryland, Baltimore County Department of History

Topic:                        The U.S. Opposition of the Kyoto Protocol; Nations Divided

Category:                 Junior Group Website

School:                    Roland Park Elementary/Middle School

Teacher:                   Allisun Thompson

Students:                 Brayden Spurgeon and Anthony Tozzi

Award:                      Excellence in White House History, Senior Division, sponsored by the White House Historical Association

Topic:                        The Cuban Missile Crisis: How Diplomacy Avoids Disaster

Category:                 Group Website

School:                     Mount Saint Joseph High School

Teacher:                   Ryan Folmer

 

Student:                   Charlotte O. Subelsky

Award:                      Excellence in Maryland History, Junior Division, sponsored by the Maryland Center for History and Culture

Topic:                        Laws of Conscience vs. Laws of Government: The Debate Over the Catonsville 9
Category:                 Individual Documentary
School:                     Roland Park Elementary/Middle School
Teacher:                  Allisun Thompson


Maryland History Day
District Teacher of the Year:

Cathy Brock, Thomas Johnson Elementary/Middle School

 

BALTIMORE COUNTY

Advancers to National History Day AND Special Prize Winners:
Students:                 William Lin, Heleeben Patel, and Ella Roberts

Award:                      Senior Group Website, First Place and Michael E. Patten Memorial History Award for Best Use of
Primary Sources, sponsored by the Frank Patten Family

Topic:                        Apollo-Soyuz Test Project: Scientific Diplomacy Amidst the Cold War

School:                     Western School of Technology

Teacher:                  Christopher Pagliarini

Special Prize Winners:
Students:                 Jacob Hauk and Aidan Sachs

Award:                      Award for Excellence in Legal & Constitutional History, Senior Division, sponsored by

Cynthia Raposo and Joseph Furey

Topic:                        Marbury v. Madison

Category:                 Group Exhibit

School:                     Loyola Blakefield

Teacher:                  Samuel Manelski

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Mam-Marie Kah, Al-Ramah School

CALVERT COUNTY

Advancers to National History Day:
Students:                 Seth Hilton and Will Walton

Award:                      Senior Group Website, Second Place

Topic:                        The Cuban Missile Crisis

School:                     Huntingtown High School
Teacher:                  Amy Cox

Special Prize Winners:
Student:                   Zara Ahmad

Award:                      The Barry A. Lanman Award for Excellence in Oral History, sponsored by Barry A. Lanman

Topic:                        The Politics and Debate of the Partition of India and the Modern Day Repercussions

Category:                 Junior Paper

School:                     Northern Middle School

Teacher:                   Devin Page

Student:                   Danica Mehl

Award:                      Award for Excellence in Legal & Constitutional History, Junior Division, sponsored by

Cynthia Raposo and Joseph Furey

Topic:                        The 13th  Amendment: Negotiating Freedom

Category:                 Individual Exhibit

School:                     Mill Creek Middle School

Teacher:                 Jacqueline Hall

Student:                   Carlo Riano

Award:                      Excellence in Labor History, Junior Division, sponsored by Bill Barry and Friends

Topic:                        Cesar Chavez and United Farm Workers

Category:                 Individual Exhibit

School:                     Plum Point Middle School

Teacher:                  Aaron Tagert

 

Student:                   Samuel Richardson

Award:                      Excellence in the Study of Peace and Non-violence, Junior Division, sponsored by Maryland
Humanities

Topic:                        The European Coal and Steel Community — How the European Union Began, and the Benefits of Diplomacy

Category:                 Paper

School:                     Northern Middle School
Teacher:                  Devin Page


Maryland History Day Statewide Middle School Teacher of the Year:

Devin Page, Northern Middle School

 

CAROLINE COUNTY
Special Prize Winner:
Student:                   Leland Courie
Award:                      Excellence in the Study of Peace and Non-violence, Senior Division, sponsored by Maryland

Humanities

Topic:                        Oslo: A Dream of Peace
Category:                 Individual Documentary
School:                     North Caroline High School
Teacher:                  Andrew Buffenmyer


Maryland History Day
District Teacher of the Year:
Andrew Buffenmyer, North Caroline High School

 

CARROLL COUNTY

Advancer to National History Day:
Student:                   Hannah Fields

Award:                      Senior Individual Performance, Second Place

Topic:                        Ratification of the Constitution

School:                     Manchester Valley High School
Teacher:                   Stacey Gruber

Special Prize Winners:
Student:                   Sumiya Rahaman

Award:                      Award in Civic Engagement and Action, Senior Division, sponsored by Maryland Council for Social Studies

Topic:                        “Self Determination without Termination”

Category:                 Individual Website

School:                     Westminster High School

Teacher:                   Stacey Gruber

Student:                   Haoyan Zhu
Award:                      Award for Excellence in LGBTQ+ History, Junior Division, sponsored by Aaron Heinsman

Topic:                        The Lavender Scare: A Breakthrough in the Gay Rights Movement

Category:                 Paper

School:                    Sykesville Middle School

Teacher:                  Amber Nievod


Maryland History Day
District Teacher of the Year:

Amber Nievod, Sykesville Middle School

 

CECIL COUNTY

Advancer to National History Day:
Student:                   Gage Waddell

Award:                      Junior Individual Exhibit, First Place

Topic:                        Rachel Carson’s Silent Spring: The Debate That Sparked a Movement

School:                     The Tome School
Teacher:                   Amy Roose

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Amy Roose, The Tome School

 

CHARLES COUNTY

Special Prize Winners:

Students:                 Gabriella Frye and Victoria Thomas

Award:                      Senator Thomas V. Mike Miller, Jr. Award for Excellence in Government History, Junior Division, sponsored by Maryland Humanities

Topic:                        Lincoln-Douglas Debates

Category:                 Group Website

School:                     St. Mary’s Bryantown

Teacher:                   Christopher Hayes

 

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Heather Beaton, General Smallwood Middle School

 

FREDERICK COUNTY

Special Prize Winner:
Student:                   Liam Grogan

Award:                      Excellence in Historic Preservation, Senior Division, sponsored by Maryland Historical Trust

Topic:                        Little Crow To Lincoln: The Failure of Debate and Diplomacy To Mend Broken Promises Between the

Sioux and The US Government

Category:                 Individual Documentary

School:                     Frederick Homeschoolers

Teacher:                   Sofia Grogan


Maryland History Day
District Teacher of the Year:
Daniel Pierson, West Frederick Middle School

 

GARRETT COUNTY

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Amanda Wilburn, Northern Garrett Middle School

HARFORD COUNTY

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Drusilla Herbert, Bel Air Middle School

 

HOWARD COUNTY

Advancers to National History Day:

Students:                 Anna Chalupa and Gitanjali Raghava

Award:                      Senior Group Exhibit, Second Place

Topic:                        Rotten Fruit: The Banana Massacre of 1928

School:                     Howard High School
Teacher:                   Mary Saha

 

Students:                 Addison Greenwald and Mia Pinkham

Award:                      Junior Group Website, First Place

Topic:                        Loving v. Virginia (1967):  ​​​​​​​Exploring the Debate that Led to Marital Freedom

School:                     Bonnie Branch Middle School

Teachers:                Christopher Nobis, Hannah Mittel, and Anne Schaefer

 

Students:                 Simrah Khan and Charlotte Tettelin

Award:                      Junior Group Exhibit, First Place

Topic:                        “Too Strong for a Woman”: How Bernice Sandler Sparked Title IX

School:                     Burleigh Manor Middle School
Teachers:                Carl Bell, Beth Berkeley, Robyn Page, and Geordie Paulus

 

Student:                   Daniel Li

Award:                      Senior Individual Website, Second Place

Topic:                        The Treaty of Versailles: A Peace Dismantled

School:                     Marriotts Ridge High School
Teacher:                   Christina Costabile

Student:                   Sam Liebling

Award:                      Junior Individual Exhibit, Second Place

Topic:                        The Trans-Alaska Pipeline and the Long Lasting Consequences

School:                     Bonnie Branch Middle School

Teachers:                 Nancy Barnes, Hannah Mittel, and Christopher Nobis

Students:                 Cheren Song, Tevin Son, and Jayen Tolia

Award:                      Junior Group Documentary, Second Place

Topic:                        Tear Down This Wall: The Role of Debate and Diplomacy in Germany’s Reunification

School:                     Lime Kiln Middle School
Teacher:                  Tracey Ganey
Students:                 Ryan Tehrani and Ryan Zhou
Award:                      Senior Group Documentary, First Place

Topic:                        Changing the U.S. Through Debate: The Story of Yick Wo v. Hopkins

School:                     Howard High School
Teacher:                  Danelle Brennan

Student:                   Sakshi Tirodkar

Award:                      Junior Paper, Second Place

Topic:                        Relief, Recovery, and Reform: Debate and Diplomacy in the New Deal and FDR’s Court-Packing Plan

School:                     Mayfield Woods Middle School
Teacher:                   Daniel Stone

Student:                   Sabrina Wang

Award:                      Junior Individual Performance, Second Place

Topic:                        The Kanagawa Treaty: Unlocking Japan through Gunboat Diplomacy

School:                     Burleigh Manor Middle School

Teachers:                Beth Berkeley, Robyn Page, and Geordie Paulus

Student:                   Alex Yang

Award:                      Senior Paper, First Place

Topic:                        Bretton Woods: How Cooperation Led to the Creation of a New World Order

School:                     Tyler Meinhart
Teacher:                   Marriotts Ridge High School

 

Student:                   Nathan Zhong

Award:                      Senior Paper, Second Place

Topic:                        Exemplar or Crusader? The Debate over Philippine Annexation and America’s Departure from Isolationism

School:                     River Hill High School

Teacher:                   Callie Casper

Student:                   Helen Zhu

Award:                      Junior Individual Website, First Place

Topic:                        Rachel Carson’s Silent Spring: The Power of Environmental Debate

School:                     Burleigh Manor Middle School

Teachers:                 Carl Bell and Robyn Page

 

Special Prize Winners:
Student:                   Aleina Pulim
Award:                      The Major General John E. Morrison Award for Excellence in STEM Education and Innovation,

Junior Division, sponsored by the National Cryptologic Museum Foundation

Topic:                        The Space Race: The Fight for The Moon
Category:                 Individual Exhibit
School:                     Clarksville Middle School
Teachers:                 Margaret Brothman, Beth Ceglia, and Catherine Mairs

Students:                 Shriya Khosla, Leilani Ryang, and Phu Tran

Award:                      Excellence in Women’s History, Junior Division, sponsored by the University of Maryland,

Baltimore County, Department of History

Topic:                        Roe v. Wade: The Debate That Changed History

Category:                 Group Website

School:                     Lime Kiln Middle School

Teachers:                 Gary McMullin and Tracy Spillman

 

Students:                 Milan Ta and Claire Williams

Award:                      Excellence in Labor History, Senior Division, sponsored by Bill Barry and Friends

Topic:                        Bread and Roses: The Lasting Achievements of Lawrence Mill Strikers

Category:                 Group Website

School:                     Reservoir High School

Teacher:                  Jennifer Coker

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Tracy Spillman, Lime Kiln Middle School

MONTGOMERY COUNTY

Advancers to National History Day:
Students:                 Dresden Benke

Award:                      Senior Individual Website, First Place

Topic:                        Dams, Disagreements, and Diplomacy: The Nile River Dilemma

School:                     Walt Whitman High School
Teacher:                  Colin O’Brien

Students:                 Grant Burthey and Dermott Foley

Award:                      Junior Group Documentary, First Place

Topic:                        Dissenting Opinion: The Question of Race in the Bombings of Hiroshima and Nagasaki, and the

Absence of African-American Voices in the Debate

School:                     Eastern Middle School
Teacher:                  Ryan Flynn

Students:                 Eloise Carter, Emily Kretschmer, and Shreya Ohri
Award:                      Senior Group Documentary, Second Place

Topic:                        Playgrounds and Paychecks: Childcare and Working Women in World War II

School:                     Montgomery Blair High School
Teacher:                  Marc Grossman

Students:                 Alana Fluegel, Karolina Fredriksson-Lidman, Gabriela Martinez, and Maya Seligman

Award:                      Junior Group Performance, First Place

Topic:                        Ghost Girls: How the Radium Girls Influenced the Debate of Workers’ Rights

School:                     North Bethesda Middle School
Teacher:                   Benjamin Israel

Student:                   Adelaide Keller

Award:                      Junior Individual Documentary, Second Place

Topic:                        Racing Towards Disaster: The Debate Failed Diplomacy of the 1980 Moscow Olympic Boycott

School:                     Eastern Middle School
Teacher:                   Ryan Flynn

 

Student:                   Anna Porch

Award:                      Senior Individual Performance, First Place

Topic:                        Alvin Ailey: Debate and Diplomacy in Dance

School:                     Poolesville High School
Teacher:                   Stephanie Gomer


Student:                   Lily Scheckner
Award:                      Senior Individual Documentary, First Place

Topic:                        The Pyrrhic Victory of the 15th Amendment: How Debate Diplomacy Failed the Disenfranchised

School:                     Montgomery Blair High School
Teacher:                  Marc Grossman

Students:                 Parim Shah and Nimay Sharma

Award:                      Junior Group Website, Second Place

Topic:                        The Iran Hostage Crisis: A Diplomatic Standoff

School:                     Dr. Martin Luther King, Jr. Middle School
Teachers:                James Dempsey and Ruth Ebinama

Student:                   Sage Sharma

Award:                      Senior Individual Exhibit, Second Place

Topic:                        The Invisible Empire of the South: The Governments’ Involvement in the Ku Klux Klan

School:                     Bullis School
Teachers:                Timothy Hanson and Sara Romeyn

 

Students:                 Marie Valouiski and Ariel Zang

Award:                      Senior Group Exhibit, First Place

Topic:                        The Lanterman-Petris-Short Act of 1967

School:                     Poolesville High School
Teacher:                   Stephanie Gomer


Special Prize Winners:
Student:                   Nadia Bandy

Award:                      Excellence in Civic Engagement and Action, Junior Division, sponsored by Maryland Council for Social Studies

Topic:                        The Indian Salt March: The First Step to Independence

Category:                 Individual Documentary

School:                     Julius West Middle School
Teacher:                   Alba Abrego

 

Students:                 Sean Donlon, Ilan Shterenberg, and Nathan Yu

Award:                      Excellence in White House History, Junior Division, sponsored by the White House Historical Association

Topic:                        “History By The Fire: One Hour From Disaster, Debate And Diplomacy During The Cuban Missile

Crisis”

Category:                 Group Documentary

School:                     Hallie Wells Middle School

Teacher:                   Judy Zangrilli

 

Student:                   Sara Weinstein

Award:                      George Washington Leadership Prize, Senior Division, sponsored by George Washington’s Mount Vernon

Topic:                        Diplomacy, Politics, and The Evian Conference of 1938

Category:                 Paper

School:                     Walter Johnson High School

Teacher:                  Elizabeth Kelley

 

Maryland History Day District Teacher of the Year:
Sara Giron, Earle B. Wood Middle School


PRINCE GEORGE’S COUNTY

Advancers to National History Day:

Student:                   Stephen Albert

Award:                      Junior Individual Documentary, First Place

Topic:                        The Anglo-Irish Treaty

School:                     Kenmoor Middle School
Teacher:                  Carol Carter

 

Student:                   Ava Larkin

Award:                      Senior Individual Exhibit, First Place

Topic:                        The Philippines During World War II

School:                     Oxon Hill High School
Teacher:                   Carla Saffoe

 

Students:                 Lillian Merrill, Saniya Pearson, and Aliyah Smith

Award:                      Junior Group Performance, Second Place

Topic:                        Debate and Diplomacy on Education of the Deaf

School:                     Accokeek Academy
Teacher:                   Leslie Armstrong

Special Prize Winners:
Students:                 Shamaya Allwood, Aidan Hortman, Favor Okunola, Oluwalonimi Okuwa, and Steven Santos

Award:                      Excellence in African American History, Junior Division, sponsored by Maryland Commission on African American History and Culture

Topic:                        Little Rock Nine

Category:                 Group Documentary

School:                     Kenmoor Middle School

Teacher:                   Carol Carter and Irene Prescott

 

Student:                   Micah Carroll

Award:                      Excellence in Women’s History, Senior Division, sponsored by the Maryland Women’s Heritage Center

Topic:                        Fannie Lou Hamer Civil Rights Acts

Category:                 Individual Website

School:                     Parkdale High School

Teacher:                   Thomas Stavely

Student:                   Yesenia Cazares Lucero and Madelin Salamanca
Award:                      Award for Excellence in LGBTQ+ History, Senior Division, sponsored by Aaron Heinsman

Topic:                        The Stonewall Riots: The Fight For Gay Rights

Category:                 Group Website

School:                    Bladensburg High School

Teacher:                   Jennie Schindler

 

Maryland History Day District Teacher of the Year:
Amber Heller, Oxon Hill High School

QUEEN ANNE’S COUNTY

Special Prize Winners:
Student:                   Juliann Cook and Elizabeth Darling

Award:                      Eugene J. Becker Award for Excellence in Cybersecurity & Cryptology, Junior Division, sponsored by National Cryptologic Museum Foundation

Topic:                        Navajo Code Talkers
Category:                 Junior Group Website

School:                     Centreville Middle School

Teacher:                   Thomas Hayman

Student:                   Piper King

Award:                      George Washington Leadership Prize, Junior Division, sponsored by George Washington’s Mount Vernon

Topic:                        Ceasing Spirits: How George Washington’s Audacious Authority and Precocious Thinking Brought

the Whiskey Rebellion to an End

Category:                 Paper

School:                    Centreville Middle School

Teacher:                   Renia Gray

Maryland History Day District Teacher of the Year:
Thomas Hayman, Centreville Middle School

SOMERSET COUNTY

Maryland History Day District Teacher of the Year:
Randi Merritt, Somerset Intermediate School

  1. MARY’S COUNTY

Maryland History Day District Teacher of the Year:
Leif Liberg, St. Mary’s Ryken High School

 

TALBOT COUNTY

Maryland History Day District Teacher of the Year:
Katie Southworth, St. Michael’s Middle/High School

 

WASHINGTON COUNTY

Special Prize Winners:
Students:                 Derrell Johnson, Sean Touhey, and Colin Xiao

Award:                      Excellence in Asian History, sponsored by University of Maryland, Baltimore County, Department of History

Topic:                        The First Opium War

Category:                 Senior Group Website

School:                     South Hagerstown High School

Teacher:                   Jason Kamler

 

Maryland History Day District Teacher of the Year:

Timothy Ackinclose, Clear Spring Middle School

Support for Maryland History Day is provided by the State of Maryland through the Maryland State Department of Education, Thalheimer-Eurich Charitable Fund, Columbia Gas of Maryland/NiSource Foundation, Venable Foundation, Wegmans, and The Citizens of Baltimore County. Maryland History Day activities in 2021–22 are also supported in part by the National Endowment for the Humanities’ initiative,  A More Perfect Union.

 

About Maryland Humanities
Maryland Humanities
creates and supports bold experiences that explore and elevate our shared stories to connect people, enhance lives, and enrich communities. For more information, visit www.mdhumanities.org. Maryland Humanities is generously supported by the National Endowment for the Humanities; the State of Maryland; the Citizens of Baltimore County; private foundations; corporations; small businesses; and individual donors. Connect with Maryland Humanities on Facebook, Twitter, Instagram, and YouTube.

 

About Maryland History Day

Maryland History Day is an affiliate of National History Day and a year-long educational program of Maryland Humanities. More than 20,000 middle and high school students create original projects that explore a historical topic of their choice on an annual theme. Professional development for teachers is offered through online courses and platforms, summer teacher institutes, workshops, and classroom outreach. Maryland Humanities produces Maryland History Day. For more information, visit www.mdhistoryday.org. Connect with Maryland History Day on Facebook and Twitter.

 

About National History Day ® (NHD)

NHD is a non-profit organization based in College Park, Maryland, which seeks to improve the teaching and learning of history. The National History Day Contest was established in 1974 and currently engages more than half a million students every year in conducting original research on historical topics of interest. Students present their research as a documentary, exhibit, paper, performance, or website.

Projects compete first at the local and affiliate levels, where the top entries are invited to the National Contest at the University of Maryland at College Park. NHD is sponsored in part by BBVA, Behring Global Education Foundation, The Better Angels Society, Diana Davis Spencer Foundation, HISTORY®, Tom Lauer, the National Endowment for the Humanities, the National Park Service, and Pritzker Military Museum & Library. For more information, visit nhd.org.